Kuidas leida ühine keel ja saada enda vajadustest räägitud, kui partner tõmbab lukku?
Suhtlemine on tervisliku ja toimiva suhte tuum, kuid paljude jaoks võib olla raske leida ühisosa, kui partner tõmbub endasse ja partner ei räägi enda tunnetest. See loob olukorra, kus tunned ennast kõrvalejäetuna ja mitte mõistetuna. Loomulikult on kohe platsis esimesena mõte – asi on minus! Kui oled tundnud, et “tahaksin lahendada, aga partner eirab või tõmbub eemale”, sa pole üksinda. Selles postituses vaatleme miks sellised olukorrad tekivad ja kuidas neid lahendada.
Tunned nagu räägiksid seinaga?
Partneri eemaldumine võib olla tingitud mitmetest põhjustest, aga kindlasti mitte sellest, et Sina oleksid isiksusena vähem armastust või tähelepanu väärt. Partneri eemale tõmbumine on tingitud tema enda sisemistest hirmudest ja alateadlikest filtritest, sealhulgas:
- Hirm konflikti ees – Partner võib karta, et tema vajadused ja mõtted võivad viia tülideni, ta ei ole enda tunnetega kontaktis ehk ta tunneb, et negatiivsed tunded ei ole normaalsed ja võib otsustada seetõttu konflikte vältida. Hirm konflikti ja eksimise ees on pärit juba varasematest kogemustest, kas varasemast paarisuhtest või kodusest keskkonnast. Inimene koges valusaid tagajärgi või nägi pealt konflikte, mis olid väga valusad, vägivaldsed ja lausa eluohtlikud, seega õppis tema keha juba varakult ära, et targem on eemalduda ja konflikte vältida. Seega on oluline ka enda tundeid ja vajadusi vältida. Samuti on hirm saada hukkamõistu või tunda piinlikust enda soovide ja mõtete osas. Ehk on ta kogenud lapsepõlves häbistamist enda tunnete väljendamise järel.
- Varasemad kogemused sinuga – Kui partner on minevikus kohanud kriitikat või tagasilükkamist sinu poolt, võib see mõjutada tema valmisolekut end avada. Näiteks ta on tulnud rääkima enda jaoks midagi väga haavatavat ja sa oled üldse mitte pahatahtlikult tema jutu peale naerma hakanud või kritiseerinud seda teravalt, et enda arvamust väljendada. Asi ei ole selles, et sa ei tohiks teisiti mõelda, oluline on lihtsalt partnerile luua turvalist keskkonda, milles ta tunneb, et ei peaks ennast sinu eest kaitsma. Saab jääda enda arvamusele kindlaks, aga samas aktsepteerida ka partneri maailmavaadet.
- Oskuste puudumine – Mitte kõik inimesed ei oska oma tundeid sõnadesse panna ja võivad tunda, et ei tea, kuidas end väljendada. Näiteks ei ole neid lapsena õpetatud enda tundeid analüüsima ja nendest rääkima. Ehk on kodus lause öeldud, et rääkimine on tabu. Nii on olulised suhtlemisoskused jäänud omandamata.
- Emotsionaalne ülekoormus – Kui partner tunneb end juba stressis või ärevana, võib ta eemalduda, et kaitsta oma vaimset tervist. See tähendab ka seda, et kui partner tunnetab sinu ärevust ja emotsionaalsust seoses räägitava teemaga või tema eemale tõmbumisega, hakkab ta veel rohkem eemale tõmbuma, sest ei suuda lisaks enda emotsioonidele veel sinu omadega ka toime tulla. Parim lahendus on enda emotsioonid ise reguleerida rahulikuks ja turvaliseks ning siis luua eemale tõmbuvale partnerile avatud turvaline keskkond, milles ta julgeb ka ennast avada.
Kuidas luua turvaline suhtluskeskkond?
Ma tean, et Sul on valus ja raske, kui partner tõmbub eemale, aga oluline on teadvustada, et tema automaatne kaitsesüsteem, mis paneb teda sinu ees sulguma ja müüre ehitama enda ümber on tema jaoks ka valus. Ta tunneb ennast nende müüride taga mitte mõistetuna ja üksikuna. Kui soovid aidata oma partneril avaneda ja saavutada ka ise selline suhtedünaamika, milles partner sind avatult kuulab, toetab ja on olemas, on oluline luua ka sinu poolt turvaline keskkond, kus ta tunneb, et teda kuulatakse ja mõistetakse. Siin on mõned praktilised sammud:
Vali õige aeg ja koht
Pingelised olukorrad või kiirustamine ei ole head tingimused avatud suhtluseks. Leia hetk, kus mõlemad tunnete end rahulikult ja teil on aega keskenduda. Kui tunned, et Sul on raske jääda rahulikuks kui teine osapool soovib enda aega, siis see on tingitud sinu ärevast mustrist, mis otsib koheseid lahendusi. Tähendab sa surud enda emotsioone alla ja seega ka partneri omadele on raske ruumi hoida. Anna enda tunnetele ruumi eksisteerida, ärevus ei tähenda, et hakkad surema, kuigi keha nii tunneb. Rahusta enda keha aktsepteerides ärevust, mitte proovides seda kohe lahendada.
Kuula ilma hinnangut andmata
Kuulamine on suhtlemise alustala. Selle asemel, et katkestada või pakkuda kohe lahendusi, keskendu partneri kuulamisele. Peegelda tema tundeid, nt: „Ma näen, et see on sinu jaoks raske.” Kuulamise jaoks olen pühendanud suhtlemise käsiraamatus lausa eraldi peatüki, sest see on üks teema, mida käsitletakse liiga kergekäeliselt. Kuulmine ja kuulamine on kaks erinevat tegevust, mis mängivad edukas suhtlemises võtmerolli. Kui sa ei ole ise hea aktiivses kuulamises, võid olla kindel, et partneri kaitsev reaktsioon ei ole ainult tema vastutus, ta kaitseb ennast, sest tema tundeid ja mõtteid ei ole valideeritud, mis tähendab – teda ei ole õigesti kuulatud.
Väldi süüdistamist ja kriitikat
Üks suurimaid suhtlusbarjääre on kriitika. Selle asemel, et rõhutada, mida partner valesti teeb, keskendu sellele mida soovid teisiti ning ära kritiseeri partneri isiksust, vaid tagasisidesta tema käitumist. Eneseväljendus ei ole pelgalt oma esimeste mõtete välja purskamine. Olles ise kriitiline, süüdistav või ründav oma eneseväljenduses, jääbki partnerile arusaamatuks mida sa temalt üldse soovid ja ootad. Nii ei oska ta seda pakkuda suhtes. Õppides tundma enda suhtlusstiili ning õigeid tehnikaid eneseväljenduseks, on võimalik muuta enda suhtedünaamikat tervislikumaks ja saavutada emotsionaalset lähedust lihtsamini. Võime arvata, et mina olen üks pool suhtest ja muutused minus ei mõjuta suhet. Tegelikkus on vastupidine, kui sina õpid haavatavalt ennast väljendama, saab partner lõpuks teada, mida sa tegelikult vajad ja siis on alles tema vastutus otsustada kas ta sellega arvestab või mitte. Eeldades ja oodates, et partner teab kohe mida sa vajad ja soovid, vahetuvad partnerid, aga midagi Sinu elus ja suhetes tegelikult ei muutu.
Kuidas lahendada korduvad probleemid suhtes lõplikult
Kui need sammud tunduvad esmapilgul rasked, ära muretse – suhtlemisoskusi saab alati arendada. Olen loonud praktilise ja kergesti loetava raamatu enda kogemuste toel, mis aitab sul:
- Mõista süvitsi miks suhtlemisprobleemid tekivad ja kuidas suhtlemisprobleeme lahendada.
- Õppida kuidas luua turvaline suhtluskeskkond, milles partner julgeb ennast avada.
- Kuulata nii, et partner ka tunneb, et ta saab kuulatud.
- Lahendada konflikte rahumeelselt ja konstruktiivselt.
- Väljendada ennast süüdistamata.
Suhtlemisprobleemid on lahendatavad, kui mõlemad osapooled on valmis panustama ja muutma oma harjumusi. Alusta väikeste sammudega – kuula, mõista ja paku tuge. Kui tunned, et vajad lisajuhendamist ja sinu jaoks on oluline suhtes läheduse taastamine, siis Suhtlemise käsiraamat on kindel abiline. Mina olin ka minevikus üks nendest, kes ei osanud luua turvalist ruumi partnerile ega ka enda vajadusi ja mõtteid selgelt, avatult ja haavatavalt väljendada. Täna olen need oskused omandanud ning jagan neid Suhtlemise käsiraamatus ka sinuga.
Osta raamat või tutvu esimese peatükiga tasuta „Kuidas avatult suhelda ja lähedus taastada”